Wywiad z Waldemarem Sobczakiem, przewodniczącym Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Wyszkowie



Co złożyło się na tak dobry wynik PiS w Polsce i powiecie wyszkowskim?
- Polacy byli znużeni sytuacją w wykonaniu obecnej klasy politycznej. Do urn poszło też młode pokolenie, zdegustowane 8-letnimi rządami koalicji PO+PSL. PiS wygrało tak zdecydowanie, ponieważ Polacy znudzili się ciągłym i napastliwym atakiem na opozycję, do tego doszły kolejne wstrząsające opinią publiczną skandale w wykonaniu polityków PO. Społeczeństwo przestało wierzyć też w wyborcze obietnice rządzących oraz w to, że koalicja PO i PSL będzie w stanie cokolwiek w kraju zmienić.
PiS było na fali wznoszącej od ostatnich wyborów samorządowych. Do tego doszła dobrze zaplanowana i wykonana kampania prezydencka Andrzeja Dudy. Znakomitą rolę w tym wszystkim odegrał prezes Jarosław Kaczyński, desygnując i ogłaszając kandydatem PiS na premiera wiceprezes Beatę Szydło, która doskonale wywiązała się z funkcji szefa sztabu w kampanii prezydenckiej. PiS w tej kampanii miało twarz kandydatki na premiera oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Miało też po prostu całościowo lepszą kampanię wyborczą, bardziej autentyczną, skierowaną do rodzin i młodzieży (głosowanie na PiS to już nie był obciach). PiS udało się też nadać twarz partii gwarantującej Polakom zmiany oraz zerwać łatkę partii ludzi starych, katolików, wyznawców teorii zamachu smoleńskiego. Partia zebrała również profity za zjednoczenie różnych ruchów prawicowych w formule Zjednoczonej Prawicy, dla której nie było praktycznie żadnego konkurenta na prawej stronie sceny politycznej. PiS „pomogła” też fala emigrantów zalewających nasz kontynent, podczas gdy rządzący krajem politycy PO nie potrafili powiedzieć, wprost, że nie chcą przyjąć w kraju muzułmańskich emigrantów. Polacy tymczasem na falę emigracyjną z Syrii czy Iraku patrzyli ze strachem. Szukali partii, która zdecydowanie przeciwstawi się napływowi emigrantów. W końcu też PiS miało wyrazistych liderów. Takich Platformie zabrakło. Przełożyło to się również na powiat wyszkowski. Jak wiadomo, lokalny PiS jest bardzo aktywny w powiecie. Cyklicznie były organizowane z naszymi parlamentarzystami spotkania w poszczególnych gminach. Zarząd powiatowy PiS brał udział we wszystkich lokalnych uroczystościach. Inicjował i organizował również własne. W Wyszkowie funkcjonuje biuro poselskie PiS, w którym można u naszych posłów znaleźć pomoc i poradę prawną. W trakcie kampanii wyborczej kandydaci PiS, a zwłaszcza ci z powiatu wyszkowskiego, wykonali ogromną pracę, widoczną nie tyko w powiecie, ale i poza nim. Zorganizowaliśmy dla naszych wyborców, jako jedyni, ciekawą konwencję programową w Wyszkowie. I to przyniosło oczekiwany efekt. Ponad 50% głosów oddano na kandydatów PiS do parlamentu.
W ubiegłorocznych wyborach samorządowych PiS nie osiągnął jednak tak dobrego wyniku…
            - Sytuacja była złożona. Po raz pierwszy wybory do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców przeprowadzono w okręgach jednomandatowych. Wiadomo, że w takich wyborach wygrywają osoby z pewnym dorobkiem i znanym nazwiskiem. Właśnie tacy kandydaci znaleźli się na listach komitetu wyborczego burmistrza i oni zdobyli największą ilość mandatów do Rady Miejskiej. Ponadto, po prawej stronie został powołany konkurencyjny komitet wyborczy Masz Wybór, który dzielił wyborców prawicowych, co przesądziło o gorszym naszym wyniku od spodziewanego. Robiliśmy analizę zbiorczych wyników wyborczych naszego komitetu i konkurenta. Okazało się, że uzyskaliśmy znacznie więcej głosów niż komitet MW, ale wynik jest wszystkim znany. Dodam, iż listy do rady miejskiej, układali  szef zarządu gminnego i ówcześni radni rady miejskiej. Ja osobiście odpowiadałem za listę powiatową i tu otarliśmy się o czwarty mandat (zabrakło nam kilka głosów), co byłoby dobrym wynikiem.

Dlaczego w wyborach parlamentarnych żadnemu wyszkowskiemu kandydatowi nie udało się zdobyć mandatu? Czy ma na to wpływ lokalna sytuacja polityczna?
- W okręgu nr 18 Siedlce było do zdobycia 12 mandatów poselskich. Ze względu na to, że obecna ordynacja wyborcza zezwala na wystawianie podwójnej ilości kandydatów, czyli 24, zobowiązani jesteśmy przez swoje zarządy do wystawienia, co najmniej 2 kandydatów z każdego powiatu na listy do sejmu (w tym jednej kobiety, ponieważ jest ustawowy wymóg 35% kobiet na liście). Jeżeli chodzi o listy KW PiS, kandydaci z dorobkiem politycznym zawsze są preferowani i znajdują się na tzw. pozycjach „biorących”, co stawia wyłonionych lokalnie kandydatów w trudniejszej sytuacji, ponieważ dalsze miejsca na liście z zasady są trudne do zdobycia mandatu. Idealną sytuacją byłoby, aby w Wyszkowie z prawej strony sceny politycznej był wyłoniony jeden znany kandydat z dorobkiem, o dużej rozpoznawalności, również medialnej, w całym okręgu wyborczym. Na taką pozycję pracuje się jednak latami.
Lokalna sytuacja polityczna na pewno ma na to wpływ. Do ugrupowań politycznych ludzie zapisują się niechętnie. Wielu woli stać z boku i krytykować, a nie angażować się politycznie, zwłaszcza jak partia jest w opozycji. Taka sytuacja ma miejsce w naszym lokalnym PiS. Próbują „mieszać” w naszych szeregach ci o niespełnionych ambicjach, którzy mieli krótkotrwały epizod PiS-owski i sami odeszli lub nie udało im się zaistnieć w ugrupowaniu. To oni wprowadzają destrukcję na prawej stronie, powodując tym niechęć wielu potencjalnym sympatykom PiS do integrowania się w lokalnej strukturze. Powiem wprost, są 3-4 osoby, doskonale nam znane, które na łamach lokalnego tygodnika wyżywają się i uprawiają hejt, powodując tym wypaczanie pożytecznego i prawdziwego obrazu działania lokalnej struktury PiS.
Dlaczego wyborcy PiS oddawali głosy na innych kandydatów, np. Krystynę Pawłowicz, a nie na mieszkańców naszego terenu?
            - Głosy zbierają głównie znane postacie. Polityką jest zainteresowanych 30% Polaków. Pozostali czerpią wiedzę głównie z telewizji, gdzie pokazywane są osoby o pewnym dorobku zwłaszcza z charyzmą, jak np. prof. K. Pawłowicz. W gminie Wyszków uzyskała drugie miejsce, za Dariuszem Andrzejewskim, pomimo tego, że aktywnym Posłem na naszym terenie przez całą kadencję był Henryk Kowalczyk.

Jakie są plany PiS w lokalnym środowisku? Czy będzie pan zachęcał do aktywności wyszkowskich kandydatów do sejmu?
- Spodziewamy się ogłoszenia terminu wyborów do struktur terenowych. Wyłonione zostaną nowe zarządy komitetów terenowych i one będą podejmować stosowne decyzje związane z przyszłą lokalną polityką naszego ugrupowania. Myślę, że PiS w powiecie nie spocznie na laurach i nadal będzie prowadził aktywną politykę, zachęcając i otwierając się na nowe osoby. Czas na dobre zmiany się zaczął. To czas na nowe osobowości,  wyważone, z nowymi pomysłami na przyszłość. Zachęcam wszystkich chętnych  do aktywności w naszych strukturach. Dopływ świeżej krwi jest bardzo potrzebny, ponieważ idąc za sukcesem PiS w kraju, chcielibyśmy przejmować rządzenie w samorządach. Będziemy, jak dotychczas, reagować na decyzje rady powiatu i gminy. Mieszkańcy oczekują, o czym mówili podczas kampanii, wsparcia i pomocy w ważnych dla nich sprawach. Ze swojej strony deklaruję nadal służyć swoim doświadczeniem i pomagać osobom, które w najbliższej przyszłości zamierzają kandydować na najważniejsze funkcje samorządowe w swoich gminach.

Czego jako członkowie PiS oczekujecie od parlamentarzystów dla swojego regionu?
- Wyszkowski PiS ma ustaloną markę w naszych władzach statutowych. To tu mieści się biuro Zarządu Okręgowego PiS Siedlce, odbywają się comiesięcznie posiedzenia. Samo usytuowanie tego biura w Wyszkowie potwierdza wysoką ocenę naszej lokalnej struktury. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z naszymi parlamentarzystami, którzy deklarują się utrzymać w pełnym zakresie biuro poselskie.
Oczekiwania w stosunku do wybranych parlamentarzystów z naszego regionu będą dotyczyły pomocy w zakresie inwestycji, tj. wpisania obwodnicy północnej do kluczowych projektów realizacji w okresie programowania 2014-2020, poprawy komunikacji kolejowej z Wyszkowa do Warszawy. Liczymy na ścisłą współpracę z przedstawicielami naszego rządu, ale również ciągły kontakt z wyborcami w terenie. 


Popularne posty z tego bloga

Oświadczenie Zarządu Powiatowego PiS w Wyszkowie.

Wywiad z posłem Danielem Milewskim o wyborach samorządowych. (Wideo)