Obchody 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Kamieńczyku



22 stycznia przy Pomniku Powstania Styczniowego w Kamieńczyku w 152. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wyszkowski PiS zorganizował uroczystościowe obchody.

Na uroczystość w Kamieńczyku pod pomnikiem powstańców – najstarszym zabytkiem w powiecie wyszkowskim związanym z powstaniem styczniowym 1863 r. zaprosił Zarząd Powiatowy Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie. 22 stycznia br. (czwartek) o godz. 15.00 przy Pomniku Powstania Styczniowego odbyła się uroczystość upamiętniającą 152. rocznicę jego wybuchu. Uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny i złożyli kwiaty na grobie powstańców. W obchodach udział wzięli: proboszcz Parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Sztajerwald, reprezentująca posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka dyrektor Biura w Pułtusku Jolanta Brańska, środowiska kombatanckie m.in., Światowego Związku Żołnierzy AK obwód Rajski Ptak, przedstawiciele Zarządu Powiatowego Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie, szef struktur gminnych PiS - Eugeniusz Zaremba, sympatycy i członkowie PiS oraz mieszkańcy Kamieńczyka i powiatu. Zebranych powitał przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS - Waldemar Sobczak podkreślając, że był to największy w historii zryw  narodowy Polaków przeciwko Rosji.  Następnie wysłuchano krótkiego rysu historycznego powstania przygotowanego przez historyka Adama Mickiewicza. Podkreślił wagę tego miejsca, gdzie w masowym grobie pochowano 14 powstańców bitwy, która rozegrała się 12 marca 1863 r. Oddział 200 powstańców zmierzył się z ponad 700 żołnierzami rosyjskimi. Dopiero w 1927 r. na mogile ustawiono pomnik upamiętniający bohaterskich uczestników walk niepodległościowych. Mieczysław Joniuk, który wystąpił w mundurze i przy szabli ułańskiej zaprezentował wiersz Adama Mickiewicza, w którym, jego zdaniem, wieszczył przyszłe zdarzenia idealnie oddające polskie dzieje. Dyrektor biura poselskiego odczytała list od posła Henryka Kowalczyka, w którym podkreślał wagę pamięci i kultywowania znaczących wydarzeń polskiej walki o wolność, często tak tragicznej jak powstanie styczniowe. Modlitwę w intencji poległych powstańców poprowadził ks. Proboszcza Kazimierz Sztajerwald, a na zakończenie podzielił się kilkoma swoimi refleksjami:

„Naszym zwycięstwem jest
zwycięstwo ducha, mimo militarnych
niepowodzeń. Ten duch boży
zawsze w nas jest… mimo wszystko
dzięki temu patriotyzmowi
udaje się nam przetrwać. chwała
bohaterom, za ich wiarę i niezłomność.”
- mówił ksiądz proboszcz.

Z wielką powagą i skupieniem zebrani oddali hołd składając wieńce i kwiaty i zaśpiewali hymn narodowy oraz zapalili znicze na grobie powstańców styczniowych.






Popularne posty z tego bloga

Oświadczenie Zarządu Powiatowego PiS w Wyszkowie.

Wywiad z posłem Danielem Milewskim o wyborach samorządowych. (Wideo)