Prof. Piotr Gliński w Wyszkowie
31 stycznia, na sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, ponad 150 osób zebrało się, aby wysłuchać wystąpienia kandydata Prawa i Sprawiedliwości na funkcję Premiera RP rządu technicznego Prof. Piotra Glińskiego.
Na spotkanie z kandydatem PiS-u na premiera przybyli m.in.: ks. Prałat Tadeusz Osiński - Proboszcz Parafii w Łochowie, Senator RP - Henryk Górski, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Maria Koc, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS Gminy Wyszków Eugeniusz Zaremba, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS Gminy Rząśnik, Z-ca Wójta Gminy Rząśnik – Janusz Wultański, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS Gminy Zabrodzie – Jan Fornal, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS Gminy Somianka – Mariusz Bryk, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS Miasta Mińsk Mazowiecki - Daniel Milewski, przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej w Wyszkowie i Łochowie, przedstawiciele związku zawodowego NSZZ „Solidarność” z terenu Wyszkowa, Radni Rady Powiatu, Rady Miejskiej i Rad Gmin w powiecie wyszkowskim oraz wiele innych.
Przywitania znakomitego gościa i pozostałych dokonał Przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Wyszkowie – Waldemar Sobczak, który prowadził całe spotkanie.
Poseł na Sejm RP, Henryk Kowalczyk podziękował wszystkim za przybycie. Zaznaczył, iż media ogólnopolskie nie poruszają tematów najbardziej istotnych dla naszego państwa – jego obecnej sytuacji ekonomicznej. Powiedział, że „Mit o zielonej wyspie skończył się dawno”, nadszedł czas, aby pokazać, że istnieje alternatywa dla nieudolnych rządów PO.
Następnie głos zabrał zastępca burmistrza: Adam Warpas, który przedstawił sylwetkę prof. Glińskiego.
Po części wprowadzającej głos zabrał prof. Piotr Gliński. Na początku zapowiedział, że w najbliższym czasie Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla obecnego rządu. Partia zakłada także, iż w dniach 20-22 lutego odbędzie się debata nad zapowiedzianym wnioskiem, podczas której Prezes PiS Jarosław Kaczyński dokona jego uzasadnienia.
W dalszej części wystąpienia, Profesor przedstawił pokrótce diagnozę obecnego stanu naszego państwa, w której wskazał na następujące nieprawidłowości:
- Polskę dopadł kryzys gospodarczy – obserwujemy stały wzrost bezrobocia, spadek produkcji, spadek PKB,
- około ¼ polskich dzieci funkcjonuje w tzw. „underclass’ – jest to ważna kwestia społeczna, która do dnia dzisiejszego nie została rozwiązana. Profesor zaznaczył, że państwo ma narzędzia, które mogą rozwiązać ten problem, wymaga to jednak jego aktywności,
- brak wizji i myśli strategicznej,
- niesprawne instytucje publiczne, które zaczynają coraz częściej realizować wyłącznie własne interesy,
- sposób i styl zarządzania, które nie odwołują się do polityki realnej, służą zasłanianiu konkretnych i ważnych spraw, w debacie publicznej pomijane są istotne kwestie,
- stan polskiej demokracji, która jest niedojrzała, z ułomną debatą publiczną. W naszym kraju brakuje zrównoważonych mediów, brakuje szerokiego udziału obywateli w demokracji. W Polsce rola opozycji politycznej jest minimalizowana i ma niewielki wpływ na ważne decyzje,
- arogancja i bierność władzy,
- zła polityka zagraniczna – nie podmiotowa, która polega na poszukiwaniu i przyłączaniu się do państwa silnego - Polska nie „wyrabia” własnej marki,
- zagrożenie bezpieczeństwa – reformy armii doprowadziły do zwiększenia biurokracji, nie dały realnego polepszenia bezpieczeństwa. „Gdyby polska nie była w sojuszach, nasza sytuacja byłaby tragiczna”; zagrożone jest także bezpieczeństwo energetyczne.
Prof. Gliński poprawę obecnej sytuacji widzi w odbudowie zaufania i komunikacji ze społeczeństwem. Bez porozumienia nie da się zbudować „Polski sensownej”. Należy poprawić demokrację, odbudować debatę publiczną, usprawnić państwo poprzez wprowadzenie umiejętnie działających instytucji publicznych. Niezbędne są także reformy w zakresie pracy i gospodarki. Profesor zapowiedział również rewizję "Karty Nauczyciela" – można podwyższyć pensje nauczycielom, ale należy najpierw prześledzić kartę i obecne obowiązki, które z niej wynikają. Niezbędne w Polsce jest uobywatelnienie Państwa – maksymalnie dużo obszarów i potrzeb ludzkich powinno być zaspokajanych bezpośrednio przez obywateli, przy pomocy państwa. Należy dążyć do pomocy rodzinie oraz do zwiększenia dopłat dla rolników.
Kandydat PiSu na stanowisko premiera zapowiedział, iż złoży sejmowym klubom trzy alternatywne propozycje, dotyczące składu rządu technicznego. Pierwsza, zakłada opieranie się na politycznej koalicji. Druga propozycja, to rząd polityczny ekspercki. Trzecia, to autorski rząd premiera nowego rządu.
W kolejnej części spotkania Profesor odpowiadał na pytania „publiczności”. Jedno z nich dotyczyło zdania Profesora na temat „Janosikowego”. W odpowiedzi gość spotkania stwierdził, iż nie zlikwidowałby podatku natychmiast, natomiast próbowałby zmienić jego proporcje – wprowadzić kompromis.
Na stwierdzenie „Za mało PiS występuje w TV” Piotr Gliński odpowiedział, iż to prawda. W przeciągu 4 miesięcy, on sam wystąpił jedynie 2 razy w telewizji publicznej. Jego zdaniem nasze media „są skrzywione”, stacje prywatne mają swój interes, co powoduje, że nie mogą być obiektywne. Badania wyraźnie wskazują na ich stronniczość. Zdaniem Profesora - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna zlecać takie badania dość często, a ich wyniki powinny być ujawnione i powszechnie dostępne. Profesor zapowiedział także, że w najbliższym czasie powstanie niezależna telewizja – "Telewizja Republika", w której pokłada duże nadzieje.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniami i wręczeniem kwiatów przez Przewodniczącego Zarządu Powiatowego PiS w Wyszkowie – Waldemara Sobczaka oraz Posła Sejmu RP – Henryka Kowalczyka.